جواهرات

نکات طلایی در نگهداری و افزایش عمر طلا و جواهرات

نکات طلایی در نگهداری و افزایش عمر طلا و جواهرات

نگهداری صحیح از طلا به دوام و ماندگاری بیشتر آن کمک قابل توجهی می کند. اگر از طلا و جواهرات به درستی مراقبت شود، زیبایی و درخشش آنها برای سالیان دراز حفظ می‌شود. با رعایت نکات این مقاله، می توانید از طلا و جواهرات خود، برای سال‌ها بدون هیچ آسیب دیدگی استفاده نمایید.

قبل از حمام يا شستشو با مواد شويندۀ شيميايي، طلا و جواهرات را از خود جدا کنيد.

صابون و مواد شویندۀ شیمیایی طلای شما را مات و کدر می‌کند و نیاز به شستشوی مکرر پیدا می کند. پس برای افزایش عمر طلا، قبل از استفاده از شوينده‌هايي که خاصيت خورندگی دارند، حتما طلای خود را جدا کنيد.

پوشیدن جواهرات در حین استحمام، باعث ورود صابون به درزها و لایه های درونی زیورآلات می شود. با این کار، رنگ طلا به مرور کدر شده و درخشش خود را از دست می دهد.

نکات افزایش عمر طلا

طلاجات را در معرض کلر قرار ندهید.

کلر ماده ای بسيار خطرناک برای طلاست. اگر طلا به طور مداوم در معرض کلر قرار بگيرد مات و بدرنگ خواهد شد. فراموش نکنید برای نگهداری صحیح از طلا،  قبل از رفتن به استخر، حتما طلا را از خود جدا کنيد. با قرار گرفتن جواهرات در معرض کلر، ساختار آنها به مرور ضعیف و شکننده می‌شود.

طلا و جواهرات را جدا از هم نگهداری کنيد

زیورآلات را در يک جعبه روی هم نريزيد و برای محافظت از طلا، آنها را جدا از هم نگهداری کنید. زنجیرها را بصورت کشیده در جعبه بلند قرار بدهید یا آویزان کنید. زیورآلات دیگر را هم بصورت جدا و در جعبه های مخصوص به خودشان قرا دهید.

طلا و جواهرات را دور از نور و رطوبت نگه داريد

جواهرات را نبايد در معرض نور مستقيم آفتاب، رطوبت و گرما یا سرمای شديد قرار دهید. بهترين روش محافظت از طلا و جواهر ، نگهداری از آن ها در جعبه‌هاي خودشان است. با این روش، گرد و غبار روی آنها نمي‌نشيند و ظاهر جواهرات را کدر و تیره نمي‌کند.

نگهداری صحیح از طلا

استفاده روزانه از یک قطعه طلا را متوقف کنید

استفاده از طلا به صورت روزمره آن را کهنه مي کند. برای افزایش عمر طلا، آن تکه طلا را دائماً همراه نداشته باشيد. در زمان کار، شست و شو و خواب آن را جدا کنید تا مستهلک نشود.

طلا جات را پس از آرایش کردن و در آخرین مرحله از آماده شدن بپوشید

قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي، مي تواند طلا را دچار آسيب کند. حتی مواد آرایشی و بهداشتی ساده‌ای مثل اسپري مو و لوسيون یا عطر و ادکلن، اثر مخرب بر زيورآلات دارد.

برای نگهداری صحیح از طلا، استفاده از این موارد را قبل از پوشیدن جواهرات انجام دهید. پس جواهرات، آخرين چيزي باشد که مي پوشيد و موقع در آوردن لباس، آن‌ها اولين چيزي باشند که در مي آوريد.

هنگام انجام فعالیت های ورزشی زیور آلات خود را نپوشید

طلا به عنوان یک فلز نرم، همیشه مستعد خراش، ضربه و آسیب دیدگی است. بهتر است پیش از انجام هرگونه فعالیت یا ورزش سنگین و پرمخاطره، آنها را بیرون آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.