جواهرات

روش های براق کردن طلا در منزل

براق کردن طلا در منزل

استفاده‌ی مداوم از قطعات طلا باعث کدر شدن و سایش آنها می‌شود. بنابراین لازم است تا هر چند مدت تمیز شوند تا درخشش خود را مجددا به دست آورند. طلای ۲۴ عیار بسیار نرم است و نمی‌توان به راحتی از آن مصنوعات ساخت. به همین دلیل، طلای ۲۴ عیار را با دیگر فلزات ارزشمند مانند مس و نقره ترکیب می‌کنند با این کار، طلا به سختی کافی  می‌رسد تا بتوان از آن جواهر یا هر مصنوعی از جنس طلا ساخت.

سیاه شدن طلا در برخی قطعات به دلیل وجود فلزات دیگر است. بجز طلای خالص موجود در جواهرات، بقیه آلیاژها دچار واکنش شیمیایی شده و بعد از مدتی سیاه و کدر می‌شوند. در واقع سیاه شدن طلا و کدر شدن آن به دلیل اصل نبودن طلای آنها نیست. بلکه به دلیل وجود مقادیر زیادی از فلزات دیگر غیر از طلا در آنهاست.

طلا و جواهرات را  می‌توان به روش‌های مختلف تمیز کرد. البته روش برق انداختن جواهرات با طلا کمی متفاوت است. سنگ‌های قیمتی بافت حساسی دارند و امکان دارد با مواد اسیدی یا قلیایی آسیب ببینند. پس، به جز روش تمیز کردن با مایع ظرفشویی، بقیه موارد را برای جواهرات و سنگ‌های قیمتی به کار نگیرید.

مایع ظرفشویی

چند قطره مایع ظرفشویی را درون یک کاسه آب گرم ریخته و آرام مخلوط کنید. احتیاط کنید که از آب جوش استفاده نکنید، به خصوص اگر جواهرات شما، سنگ های قیمتی دارند. زیرا برخی سنگ ها قیمتی در مقابل حرارت آسیب پذیرند. برای برق انداختن جواهرات، آن‌ها را برای 15 تا 30 دقیقه درون محلول قرار دهید. با این کار، محلول وارد شیارها و شکاف ها شده و کثیفی های نقاط غیرقابل دسترس را نرم می کند.

حالا با یک مسواک نرم بر روی آن برس بکشید و سپس با آب گرم آن را بشویید. توجه کنید که آب نباید خیلی گرم یا سرد باشد و این کار را با آب ولرم و با شدت کم انجام دهید. در نهایت برای برق انداختن جواهرات، آنها را روی  پارچه ای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود.

جوش شیرین

یک کاسه کوچک را با فویل آلومینیوم بپوشانید. کمی نمک و و یک قاشق چای خوری جوش شیرین درون کاسه‌ی فویل دار بریزید. حالا 10 قطره مایع ظرف شویی و مقداری آب جوش به کاسه اضافه کنید. حالا برای براق کردن طلا، آن را درون کاسه بیاندازید. سعی کنید زیورآلات طلای خود را بیشتر از ده دقیقه در محلول قرار ندهید.

بعد از چند دقیقه یک مسواک نرم روی آنها بکشید و با آب گرم شسته و با یک پارچه‌ی نرم خشک ‌کنید.

پودر لباسشویی

ابتدا طلا و نقره را درون یک ظرف آب داغ قرار دهید . سپس پودر لباسشویی اضافه کرده و 10 دقیقه صبر کنید . حال طلا و نقره را برداشته و با یک مسواک نرم بر روی آنها کشیده تا جرم آنها پاک شود. در نهایت آنها را با یک دستمال نرم خشک کنید.

  براق کردن طلا با خمیر دندادن

خمیردندان

کمی خمیردندان را با دو قاشق آب مخلوط کرده و با یک مسواک نرم، حدود ۳۰ ثانیه روی طلا بمالید. سپس با دقت با آب بشویید و روی دستمال قرار دهید تا خشک شود. خمیردندان به عنوان یک ماده‌ی خراشنده، می‌تواند دوده‌های موجود در بخش‌های پنهان جواهر را بدون خراشیدگی سطح آن نرم کند.

توجه داشته باید، حتما از یک مسواک کاملا نرم استفاده کنید تا خراشی بر روی طلای شما ایجاد نشود.

 

براق-کردن طلا با آمونیاک

آمونیاک

یک پیمانه آمونیاک را به ۶ پیمانه آب ولرم اضافه کرده و مخلوط کنید. سپس قطعۀ طلا را درون محلول بیاندازید و پس از یک دقیقه خارج کنید. سپس با مسواکی نرم برس بکشید و در ادامه زیر آب شسته و با پارچه ای نرم خشک کنید. اگر در جواهرتان پلاتین و یا مروارید استفاده شده، از به کارگیری آمونیاک خودداری کنید. چرا که آمونیاک به آنها آسیب جدی وارد می کند.

طلا فلزی ارزشمند و گرانبهاست و البته جلوگیری از سیاه شدن طلا، نیاز به مراقبت زیادی دارد. اما توصیه می‌کنیم سالی  بیش از یک یا دو بار طلا را براق نکنید. زیرا تکرار بیش از حد این کار، می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی طلا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.